Inženýrská společnost B:tech v Havlíčkově Brodě se zaměřuje na průmyslovou automatizaci a software pro průmyslová zařízení ve světě. Podle ředitele Igora Zahrádky stejně jako ostatní průmyslové firmy B:tech se potýká s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.

„Říkat a stěžovat si, že nejsou lidi, je krátkozraké. Je třeba tu situaci řešit. Naším cílem je školáky inspirovat a ukázat jim, že studia technických oborů mají budoucnost,“ konstatoval ředitel Zahrádka a zdůraznil, že to není tak dávno, kdy v době První republiky bylo tehdejší Československo průmyslová velmoc, a čeští inženýři měli a ještě stále mají ve světě vynikající pověst. „Na tuto tradici je třeba navázat,“ zdůraznil ředitel Zahrádka. Proto se společnost B:tech rozhodla realizovat ve spolupráci s Hospodářskou komorou Havlíčkův Brod dlouhodobý projekt, který má školákům ukázat technické obory v moderním a atraktivním světle. Jednou z částí projektu jsou exkurze, pojaté jako interaktivní dopoledne, kdy si školáci mohou projít celý podnik, seznámit se s jeho činnostmi a pohovořit se zaměstnanci. „Je to skutečně zajímavé, ale myslím, že studium technických oborů je náročné a nevím, jestli bych to zvládla,“ přiznala se jedna z účastnic exkurze, Nikol Zachová z osmé třídy základní školy Konečná. Technika zajímala i její spolužačku Terezu Pleslovou, ale i ona by měla strach z náročného studia.

To, že studium techniky může být zábava se společnost B:tech snaží zprostředkovat pomocí elektrotechnického kroužku, který založila a provozuje pod záštitou havlíčkobrodského AZ Centra, střediska volného času. „Kroužek navštěvují žáci základních a středních škol a aktuálně do něj chodí 26 dětí a studentů,“ upřesnil ředitel Igor Zahrádka. Kroužek vedou odborníci s technickým vzděláním, zaměstnanci společnosti B:tech. „Žáci se během školního roku seznámí se zapojováním jednoduchých automatických obvodů, zabývají se výrobou elektronických hraček, mikroprocesorů, učí se programovat,“ popsal ředitel Zahrádka činnost technického kroužku. Děti si vyzkouší programovat například malého robota, učí se pracovat ve skupině a pochopit základní principy fyziky důležité pro praxi. Výsledky své práce prezentují jednou ročně na firemních akcích společnosti B:tech.

Těm, kteří se pro techniku nakonec rozhodnou, nabízí společnosti spolupráci už při studiu. V posledních letech rozvíjí intenzivnější spolupráci například se Střední odbornou školou v Chotěboři. Studenti technických oborů mají možnost ve firmě B:tech realizovat povinnou praxi a umožňuje studentům vydělat si při studiu i formou brigády. Po skončení studia najdou mladí technici ve firmě pracovní uplatnění. Společnost nabízí řadu absolventských pracovních pozic. Igor Zahrádka věří, že tento způsob výchovy budoucích techniků přinese dlouhodobé výsledky.

Celý článek na denik.cz

Celý článek na denik.cz
Zdroj: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-brodska-firma-b-tech-dava-mladym-technikum-zelenou-20180503.html